GEOMETEO FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
GEOMETEO FORUM

Τhe Geological portal...
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

  Ζέστη στο υπόγειo οικίας απο γεωθερμία ή κάτι άλλο ;

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karaap
Newbie
Newbie



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Registration date : 31/12/2013

 Ζέστη στο υπόγειo οικίας απο γεωθερμία ή κάτι άλλο ;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ζέστη στο υπόγειo οικίας απο γεωθερμία ή κάτι άλλο ;     Ζέστη στο υπόγειo οικίας απο γεωθερμία ή κάτι άλλο ;  Icon_minitimeΤρι Δεκ 31, 2013 12:52 pm

Καλημέρα
Το δάπεδο του υπογείου της οικίας μου είναι σε βάθος 3 μέτρα απο την επιφάνεια του δρόμου.
Απο το δρόμο περνά σωλήνας τηλεθερμασης της ΔΕΗ.( Για να βοηθήσω την σκέψη σας η ΔΕΗ σταματά την παροχή ζεστου νερου το καλοκαίρι. Δεν έχει εμφανιστεί διαρροή νερου απο τους σωλήνες καθοτι οταν εμφανίζεται κάνει ζημεία στο δρόμο λόγω πίεσης)
Για 10 χρόνια απο την ανοικοδόμηση είχα θερμοκρασία 18 βαθμούς.
Τα τελευταία 4 χρόνια το υπόγειο σταμάτησε να είναι δροσερό και έγινε ζεστό.
Πήρα ένα θερμόμετρο laser και εντόπισα την ζέστη σε μιά γωνιά του δαπέδου του υπογείου που συνορεύει με τον δρόμο και την πίσω αυλή. .
Το σημείο εκείνο είχε σταθερά όλες τις ώρες 41-42 βαθμούς. Όσο απομακρυνόμαστε απο το ζεστό σημείο η θερμότητα μειώνεται .
Το σπίτι είναι στο κέντρο επαρχιακής πόλης.
Γύρω απο το σπίτι είναι δύο δρόμοι και άλλες πολυκατοικίες.
Υγρασία δεν έχω στο υπόγειο απλώς ζέστη (πιθανό γιατί έχω ρίξει κροκάλες και το πιθανό νερό να πηγαίνει στα πέλματα 2 μετρα παρακατω) .

Είναι γεωθερμικό φαινόμενο ή η ζέστη προέρχεται απο τους σωλήνες της ΔΕΗ ( αλλά μου είπαν οτι το καλοκαίρι την κλεινουν την τηλεθέρμαση;

Ολο το υπόγειο ζεσταίνεται και αν αφήσω την πόρτα ανοιχτή ,η ζέστη ανεβαίνει και επάνω.

Για το χειμώνα είναι καλά αλλά το καλοκαίρι τι γίνεται ;

Τι μπορώ να κάνω ;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ζέστη στο υπόγειo οικίας απο γεωθερμία ή κάτι άλλο ;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
GEOMETEO FORUM :: ΓΕΩΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ :: ΓΕΩΦΥΣΙΚΗ-
Μετάβαση σε: